Nedávno jsem se rozhodl pro kompletní reinstalaci své pracovní stanice. Nezanedbatelný počet hodin, který jsem pak strávil restaurací svého původního pracovního prostředí, tedy zejména instalací a nastavením Eclipse a všech pluginů, mě inspiroval k napsání tohoto příspěvku. Krok za krokem popíšu jednoduchý postup, kterým se docílí flexibility instalace Eclipse.

Před začátkem instalace jsem se obrátil na Google s otázkou, jak nejlépe nastavit Eclipse za účelem snadné budoucí reinstalace či upgradu.

Krátkých, srozumitelných, step-by-step návodů je na zahraničních blozích dostatek, takže si stačí zvolit ten, který vám nejvíce vyhovuje. Já vybral instalaci, kterou na svém blogu popsal Australan Jon Eaves, autor několika knih o Tomcatu či JSP.

Jak sám autor předesílá, jde o návod pro Windows a ten, kdo používá Unix by měl mít stejně natolik pod čepicí, že transpozice pro toto prostředí by mu neměla dělat problémy. Postup je u mě funkční pod Win XP a Eclipse 3.0.1.

Postup instalace

1. Vytvoříme potřebnou adresářovou strukturu

d:\eclipse\inst //obsahuje soubory samotného Eclipse,
d:\eclipse\workspace //naše workspace,
d:\eclipse\local\eclipse\plugins //instalované pluginy (tedy ne ty, které jsou obsaženy již v jádře Eclipse),
d:\eclipse\local\eclipse\features //featury

Do adresáře d:\eclipse\inst\links umístíme soubor .link s tímto obsahem:

path=d:\\eclipse\\local

Pozor na ta dvojitá lomítka, jsou potřeba.

K tomu, aby jako workspace využíval námi vytvořenou složku, Eclipse přinutíme např. zadáním takovéto cesty v zástupci Eclipse na ploše:

d:\eclipse\inst\eclipse.exe -data d:\eclipse\workspace

Postup reinstalace

Při reinstalaci Eclipse následují tyto jednoduché kroky:

  1. smazat obsah složky d:\eclipse\inst a rozbalit sem soubory nové verze Eclipse,
  2. znovu vytvořit soubor d:\eclipse\inst\links\.link

Toť vše.

Paradoxní je, že v minulosti jsem míval problémy s instalací pluginů prostým umístěním do odpovídajících složek v instalaci Eclipsu a že často ani po opakovaném restartu mi některé nejely. Teď, při instalaci stejných pluginů pod stejnou verzí Eclipse, ovšem právě popsaným způsobem, všechno funguje „na drc“.

Související odkaz

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someone